Aleksandra Grečaņinova (1864–1956) skaistais un monumentālais lieldarbs “Ciešanu nedēļa” ir ļoti rets viesis pasaules baznīcās un koncertnamos. Rīgā tas pēc ilgāka pārtraukuma izskanēja 2015. gada augustā, un Valsts akadēmiskā kora “Latvija” priekšā toreiz stājās Jaroslavļas kapelas “Jaroslavija” mākslinieciskais vadītājs, Maskavas Valsts konservatorijas kordiriģēšanas profesors Vladimirs Kontarevs. Kori “Latvija” un krievu maestro saista vairākus gadus ilga draudzība, un šis koncerts apliecināja, ka Grečaņinova mūzika ir brīnumskaista un Kontarevs ir izcils pareizticīgo baznīcas mūzikas interprets.

Pats Vladimirs Kontarevs saka: “Manā ieskatā divi visu laiku labākie krievu sakrālās mūzikas paraugi ir Rahmaņinova “Vesperes” un Grečaņinova “Ciešanu nedēļa”. Turklāt Grečaņinova opuss tapis četrus gadus pirms Rahmaņinova šedevra.”

Aleksandrs Grečaņinovs ir viens no ievērojamākajiem un viens no maznovērtētākajiem krievu sakrālās mūzikas autoriem. Laikabiedri-amatbrāļi gan neturēja Grečaņinovu diez ko augstā vērtē, toties vienkāršajai publikai Grečaņinova romances un sakrālā mūzika stipri labi gāja pie sirds, turklāt Grečaņinovs bija viens no retajiem, kas ļoti daudz rakstīja bērniem, un kvalitatīvas mūzikas trūkums šajā mūzikas jomā vērojams vienmēr un visur.

Lieldarbs “Ciešanu nedēļa” komponēts 1912. gadā. Tas aplūko baznīcas gada nozīmīgāko posmu – Kluso nedēļu – un pēc būtības ir nevis liturģisks opuss, bet gan koncertskaņdarbs. Daudzi pētnieki uzskata šo par Grečaņinova daiļrades absolūto virsotni.

Valsts akadēmiskais koris “Latvija”

Diriģents Vladimirs Kontarevs

Programmā: Aleksandrs Grečaņinovs “Ciešanu nedēļa”