Kuratore Daiga Rudzāte

Izstādes vadmotīvs un vienojošais centrs ir ainavas jēdziens. Rietumu mākslas žanriskajā hierarhijā ainava ir viena no spilgtākajām parādībām, kas 19. gadsimta beigās, aizsākot “ismu” ēru, sublimēja sevī avangardisku raksturu un izteiksmes veidu, kuru spēja nezaudēt visā 20. gadsimta garumā. Latvijas mākslā ainava vienmēr bijusi publikas pievilkšanas magnēts un būtiska parādība. Kaut tālab vien, ka lokālās mākslas vēstures sākotnējais atskaites punkts ir gleznotājs Vilhelms Purvītis un viņa radītās ainavas.

Raugoties no šodienas skatpunkta, šis žanrs dažkārt mānīgi varētu tikt uztverts kā savu laiku nodzīvojusi, vecišķa un varbūt pat banāla parādība, kam maz kopīga ar mūsdienu pulsu un kas nekādi nespēj kļūt par instrumentu, ar kura palīdzību atklāt 21. gadsimta pasauli. Taču būtiski atcerēties, ka ainava spējusi transformēties visdažādākajos veidolos un savu aktualitāti apstiprinājusi virknē zīmīgu 20. gadsimta parādību, kā arī ir viens no tiem instrumentiem, kuru labprāt izmanto daudzas mūsdienu aktuālās mākslas ietekmīgākās personības.  

Šīs ekspozīcijas ideja radusies vēlmē apliecināt ainavas pārlaicīgumu un tās spēju kļūt par katalizatoru, kas joprojām inspirē māksliniekus radīt izcilus, emocionāli ietilpīgus darbus, kas komunicē par mūsdienu sabiedrībai nozīmīgām tēmām, demonstrē cilvēka psihes emocionālo stāvokli šodienas laikā un telpā vai arī vienkārši ir pārlaicīgs, meditatīvs vēstījums.

Izstādes balsts ir spilgtas Latvijas laikmetīgās mākslas parādības: Paula Zariņa, Ieva Epnere, Kristaps Epners, Romans Korovins, Kristāna Dimitere, tekstu grupa “Orbīta”, Sergejs Davidovs, Inga Meldere, Sarmīte Māliņa un Kristaps Kalns, Krišs Salmanis, Anna Salmane un Kristaps Pētersons. Viņi visi radījuši jaundarbus īpaši šai izstādei.

“Laikmetīgās ainavas” ietvaros izstādīts arī vācu izcelsmes amerikāņu eksperimentālā kino režisors un mākslinieks Džeimss Bennings – viņa videodarbs FAROCKI reflektē par ainavas mainīgumu un vienlaikus pastāvību, kā arī ir šīs ekspozīcijas idejas aizsākuma punkts.

Kuratore: Daiga Rudzāte