Teātra izrāžu cikls GRAND PRIX

Florians Zellers “AK, TĒTĪT…”

Nacionālā teātra izrāde

Režisors Intars Rešetins

Nacionālā teātra Aktieru zālē Intara Rešetina iestudētā franču mūsdienu dramaturga Floriana Zellera luga “Ak, tētīt…” tēlo divu realitāšu sadursmi – to, kas reāli pastāv, un to, kas konstruējusies ar Alcheimeru sirgstošā Andrē apziņā. Vecā vīra slimības izpostītās smadzenes un sadragātā atmiņa pasaules uztveri padara fragmentāru, tajā miksējas reālais ar reiz bijušo, dažkārt – tikai iedomāto – visdīvainākajās sakarībās. Zellera lugas un izrādes novatorisms saistīts ar to, ka Andrē pasaule tiek tēlota no iekšienes, vizualizējot nevis veselo cilvēku apziņu, bet vecā vīra murgus un iedomas. Situācija, kurā konfliktē divi redzējumi (visbiežāk Andrē un viņa meitas Annas) par vienu un to pašu situāciju vai personu, ir spriegas teatralitātes lādēti, tai piemīt pat zināma humora deva.

Izrādes emocionālie viļņi skalojas no silta, saudzīga humora līdz dramatiskai nopietnībai un sāpīgai lirikai. Valdis Lūriņš spēlē Andrē ar grūti aprakstāmu it kā vieglumu, kas rodas, saduroties diviem vecā vīra eksistences “virsuzdevumiem”: mēģināt noskaidrot, kur viņš atrodas un kas tie par cilvēkiem viņam apkārt, un piekrist visam, ko citi saka, lai neraisītu aizdomas, ka viņš ir slims. Dažkārt dīvainās un citus pārsteidzošās vecā vīra reakcijas Lūriņa Andrē cenšas pārvērst tīši gribētā jokā vai ekscentrikā.

Luga un izrāde pievērš uzmanību arī veco ļaužu tuvinieku problēmām. Anna, kam jāstrādā un vienlaikus jāorganizē slimā tēva aprūpe, kļūst nervoza, sakāpināta, draud izjukt viņas dzīves pēdējās “normalitātes” paliekas. Ir jāizšķiras – upurēt sevi un savu dzīvi vai glābties, ievietojot tēvu medicīnas iestādē.

Iestudējumu vēl intriģējošāku padara fakts, ka izrādē tēva un meitas lomas spēlē Valdis Lūriņš un viņa meita Dita Lūriņa. Par Andrē lomu Valdis Lūriņš ir nominēts “Spēlmaņu nakts” balvai nominācijā Gada aktieris.

Lomās

– Izrādes laikā darbosies Radošā bērnistaba –

Pirms izrādes, plkst. 18.00, būs iespēja dzirdēt Silvijas Radzobes ievadlekciju “Teātra kritiķis un tā kontraversālās lomas: aizrautīgs teātra mākslas baudītājs, nesaudzīgs recenzents, “Spēlmaņu nakts” žūrijas loceklis”. Pateicoties Festivāla patrona – SEB bankas atbalstam ieeja lekcijā būs bez maksas!