Teātra izrāžu cikls GRAND PRIX

Federiko Garsija Lorka “ASINS KĀZAS”

Nacionālā teātra izrāde

Režisors Vladislavs NASTAVŠEVS

Vladislavs Nastavševs, Nacionālajā teātrī iestudējot spāņu 20. gadsimta izcilākā dzejnieka Federiko Garsijas Lorkas lugu “Asins kāzas” (1932), šķietami vienkāršo stāstu par Līgavu, kas kāzu naktī no Līgavaiņa aizbēg ar citu, izvērš neikdienišķi skaistā mākslas darbā. Publika šai izrādē sēž uz skatuves (tai atvēlētas 160 vietas), darbība notiek spēles laukumā, kurš novietots pa daļai uz skatuves, pa daļai uz t.s. orķestra rindām. Pelēkais četrstūris, kas raisa asociācijas ar saules izdedzināto Spānijas zemi, funkcionē kā tilts starp mākslu un dzīvi. Darbībā tiek iesaistīta arī Nacionālā teātra Lielā zāle, kuras balkonu rotājumu zelts, pustumsā izgaismots, raisa asociācijas ar baroka laika katedrālēm vai valdnieku kapeņu sarkofāgu zeltu Eskoriālā. “Asins kāzas” ir muzikāla izrāde, jo režisors (kopā ar Tomu Auniņu) ir komponējis dziesmas, kuras skan viņa paša izpildījumā. Šī Balss kļūst par vienu no galvenajiem izrādes varoņiem. Tajā saklausāmi šūpuļdziesmas un korāļa elementi, tā skan tik maigi un mierinoši, un klusi – gandrīz izdziestot čukstā, līdz pieriet ar spēku un paātrinās, līdzīgi straujiem sirdspukstiem vai vajājošu zirgu pakavu dipoņai, lai paredzētu, brīdinātu, mēģinātu novērst to, kas nav novēršams.

Asinskāzas izrādē izaug par sinonīmu Brīvībai, cilvēka tiesībām patstāvīgi izvēlēties savu laimi, savu mīlestības formu, kas citiem var likties nesaprotama, pat ne-normāla, lai nebūtu jādzīvo ar, kā dzejnieks raksta, “puvušām asinīm”. Lorkas mākslā un arī dzīvē par brīvību uzdrošināties izvēlēties bieži jāsamaksā ar dzīvību, arī šajā lugā, kur tiek pretstatītas sabiedrības atzītās kāzas un aizliegtā, par grēcīgu atzītā mīla, kas vieno Līgavu un Leonardo. Iestudējuma veiksmes garanti ir Edvīna Raupa konģeniālais lugas tulkojums, aktieru Daigas Kažociņas (Māte), Lolitas Caukas (Kalpone), Egila Melbārža (Tēvs), Kaspara Dumbura (Leonardo), Ulda Siliņa (Mēness), bet jo īpaši Agneses Cīrules (Līgava) un Romana Bargā, Raimonda Celma (Līgavainis) pašaizliedzīgā un iedvesmotā spēle. “Asins kāzas” “Spēlmaņu nakts” skatē nominēta kā Gada lielās formas izrāde, Vladislavs Nastavševs – kā Gada režisors (arī par izrādi “Melnā sperma”), Gada mūzikas autors (kopā ar Tomu Auniņu) un Gada scenogrāfs; Agnese Cīrule kā Gada jaunā skatuves māksliniece, bet Lolita Cauka kā Gada aktrise otrā plāna lomā.

Lomās
Māte: Daiga KAŽOCIŅA
Līgava: Agnese CĪRULE
Sievasmāte: Marija BĒRZIŅA
Sieva: Liene SEBRE
Kalpone: Lolita CAUKA
Līgavainis: Raimonds CELMS vai Romāns BARGAIS
Leonardo: Kaspars DUMBURS
Tēvs: Egils MELBĀRDIS
Mēness: Uldis SILIŅŠ
Malkas cirtēji: Āris MATESOVIČS, Kristaps ĶESELIS, Kārlis TOLS
Pirms izrādes, plkst. 17.00, būs iespēja dzirdēt Silvijas Radzobes ievadlekciju “Federiko Garsijas Lorkas dzīve un daiļrade homoseksuālās kultūras kontekstā”. Pateicoties Festivāla patrona – SEB bankas atbalstam ieeja lekcijā būs bez maksas!