Teātra izrāžu cikls GRAND PRIX

Sergey Uhanov “MELNĀ SPERMA”

Ģertrūdes ielas teātra izrāde

Vladislavs Nastavševs Ģertrūdes ielas teātra iestudējumam „Melnā sperma” izmantojis astoņus mūsdienu krievu rakstnieka Sergeja Uhanova ironiskos un asprātīgos stāstus. Autors neapstājas nekādu publiskā telpā pierasti noklusētu norišu priekšā – vai tas būtu caurejas vai geju kopošanās ainas apraksts. Cilvēki pamatā tiek pētīti vienā – dzimuma un seksualitātes – aspektā.

Izrādē spēlē pieci jaunie aktieri: Jana Ļisova, Marija Linarte, Reinis Boters, Āris Matesovičs un Kārlis Tols. Viņi ieģērbti padomju ēras skolnieku formās, kas valkātājiem par mazām – bikšu staras sniedzas līdz puslielam, bet bikšu slēdzējs nav aiztaisāms, meitenēm uz krūtīm draud iztrūkt pogas un svārku mala izbeidzas sprīdi zem vidukļa, atsedzot melnās zeķbiksēs iestūķētus dibenus. Kostīmi liecina par jauniem, spēcīgiem organismiem, kuri ir izauguši, bet pret kuriem sabiedrība izturas kā pret maziem bērniem. Ierobežo tos ar konservatīviem uzskatiem, tradicionālām izturēšanās normām. Konflikts starp bērnu apģērbu un varoņu nebērnišķīgajām domām, vārdiem un interesēm rada komisku iespaidu. Bet vaļējās bikšupriekšas un īsās kleitas pievērš īpašu uzmanību reproduktīvo orgānu problemātikai.

Tā kā uzveduma pamatproblemātika saistīta ar seksualitāti un attieksmi pret to, tad par normu apzināti vai neapzināti izvirzās viendzimuma mīlestība, bet kā anormāla parādība – heteroseksualitāte. Taču ar iedvesmu, izdomu un augstāko meistarību nospēlētajās ainās (piemēram, „Dievu nams”, „Žeņečka Čurajevs”, „Perfekts mazulis”) specifiskās geju tēmas pārvēršas vispārcilvēciskās problēmās.

„Melnā sperma” „Spēlmaņu nakts” skatē nominēta kā Gada mazās formas izrāde.

– Silvija Radzobe

 

Režija, telpa, kostīmi: Vladislavs Nastavševs

Spēlē: Reinis Boters, Marija Linarte, Jana Ļisova,  Āris Matesovičs un Kārlis Tols.
Teksts: Sergejs Uhanovs (Сергей Уханов)
Tulkoja: Pēteris Draguns
Gaisma: 
Jūlija Bondarenko

Producents: Ģertrūdes ielas teātris
Ilgums: 2 stundas (bez starpbrīža)

Uzmanību! Izrādē smēķē! Izrādē skan necenzēta leksika! Līdz 16  gadiem neiesakām!

 

Pirms izrādes, plkst. 18.00, būs iespēja dzirdēt Silvijas Radzobes ievadlekciju “Rīgas neatkarīgie teātri un to avangardiskie meklējumi: Dirty Deal teatro un Ģertrūdes ielas teātris”. Pateicoties Festivāla patrona – SEB bankas atbalstam ieeja lekcijā būs bez maksas!