Teātra izrāžu cikls GRAND PRIX

Huans Majorga “ZĒNS”

Nacionālā teātra izrāde

Režisors Elmārs Seņkovs

Nacionālā teātra izrāde „Zēns”, ko Elmārs Seņkovs iestudējis Jaunajā zālē, piedāvā trīs vienā: detektīvu, ironisku komēdiju, psiholoģisku drāmu. Par spāņu mūsdienu dramaturga Huana Majorgas velnišķi ironiskās lugas uzveduma ideālo skatītāju aicināts kļūt ikviens, kuram ir humora sajūta un kurš gatavs uz sevi palūkoties bez rozā brillēm. Jo katrs taču ir gājis skolā, kontaktējies ar citu paaudžu pārstāvjiem un kādu grāmatu jau arī būs izlasījis.

Ivara Pugas literatūras pasniedzēju Hermanu, ko izsmēluši un depresijā noveduši stulbie un slinkie koledžas audzēkņi, jaunai interesei par dzīvi atmodina Ulda Siliņa vai Igora Šelegovska tēlotā skolēna Klaudio talantīgais, uz turpinājumiem sacerētais stāsts par klasesbiedra Rafas mājas dzīvi, tā ģimeni, kurā viņš iekļūst ar viltus palīdzību. Pats to nejuzdams, skolotājs kļūst atkarīgs no sava skolnieka, pakļaujas tā manipulācijām, pat pārkāpj likumu.  

Hermana un Klaudio diskusijas par tā sacerētajiem tekstiem atklāj ne tikai skolotāja un skolēna, bet tikpat lielā mērā arī kritiķa un mākslinieka attiecības. Tiek salīdzinātas divu tipu zināšanas: Hermans pārvalda literatūras vēsturi, teoriju. Klaudio no tā visa nezina gandrīz neko. Bet viņa talants toties zina to, ko nezina skolotājs: mākslinieka prieku un brīvību iet savus ceļus, kas var būt pilnīgā pretstatā jebkuram teorētiskam kanonam.  Klaudio stāsta varoņi – Rafas ģimene – darbībā iesaistās tikai tad, kad vai nu Klaudio vai Hermans lasa par šo ģimeni sacerēto tekstu, pārējā laikā viņi sēž nekustīgi. Atsevišķās ainās šo personāžu iluzoritāti uzsver viņu atdzīvojušies portreti videoekrānos.

Izrāde “Spēlmaņu nakts” skatē nominēta kā Gada mazās formas izrāde, Uldis Siliņš par Klaudio lomu kā Gada jaunais skatuves mākslinieks. Elmārs Seņkovs par izrādēm “Zēns” un “Mežapīle” nominēts kā Gada režisors.

Lomās
Hermanis: Ivars PUGA
Huana: Ināra SLUCKA
Klaudio: Uldis SILIŅŠ vai Igors ŠELEGOVSKIS (visās š.g.maija izrādēs spēlēs Igors ŠELEGOVSKIS)
Rafa: Jurģis SPULENIEKS vai Kārlis REIJERS
Rafa tēvs: Juris HIRŠS
Estere: Zane JANČEVSKA

– Izrādes laikā darbosies Radošā bērnistaba –